Nadmiar tłuszczu, sodu i sacharozy

Nadmiar tłuszczu, sodu i sacharozy = OTYŁOŚĆ

Nadmiar tłuszczu w diecie

Powstawanie otyłości w wyniku stosowania diety obfitującej w tłuszcz zależy nie tylko od nadmiaru spożywanych kalorii. Nadmiar spożywanego tłuszczu w stosunku do zapotrzebowania powoduje większy wzrost masy ciała w porównaniu ze zwiększonym spożyciem węglowodanów. Wynika to z faktu, że kalorie pochodzące z tłuszczu są łatwo magazynowane, natomiast pochodzące z węglowodanów potrzebują dodatkowej energii na przekształcenie w tłuszcz zapasowy.

Osoby otyłe szczególnie powinny zwracać uwagę na ilość przyjmowanego tłuszczu. U większości z nich występują zaburzenia mechanizmów kontrolujących łaknienie. Łatwo więc o nadmierne przyjmowanie tego składnika, co w rezultacie prowadzi do nad konsumpcji energii.

Nadmiar sodu w diecie

Nadmiar sodu w organizmie jest przyczyną nadciśnienia tętniczego oraz zaburzeń pracy serca. Do charakterystycznych objawów nadmiaru sodu w organizmie należą: wysokie ciśnienie tętnicze krwi (>145/95 mmHg),bóle głowy w okolicy potylicy (tył głowy), zawroty głowy, kołatanie serca. Nadciśnienie tętnicze nieleczone prowadzi do zaburzenia pracy wielu narządów (nerek, serca) oraz wylewu krwi do mózgu. Udar mózgu jest przyczyną niepełnosprawności, niedowładów kończyn oraz paraliżu. Osoby cierpiące z powodu nadmiaru sodu w organizmie powinni stosować odpowiednią dietę, ubogą w jony sodu.

Nadmiar sacharozy w diecie

Jej podaż w diecie nie powinna przekraczać 10 % dostarczonej energii. Dieta bogata w cukry proste może prowadzić do wyłączenia genu, który reguluje poziom aktywnych hormonów płciowych w organizmie. Rezultatem tego może być trądzik, nadmierne owłosienie u kobiet lub zaburzenia płodności.

SUKCES = prawidłowa dieta + aktywność fizyczna

Obecnie smukła sylwetka jest kojarzona ze zdrowym stylem życia, powodzeniem zarówno w sferze zawodowej jak i rodzinnej. Z każdej strony jesteśmy zarzucani coraz to innymi rodzajami diet. Zazwyczaj pierwszym krokiem, na który się decydujemy, to maksymalne obniżenie ilości spożywanych kalorii. Bardzo popularne stały się diety Dukana, Atkinsa, Montignaca, Kwaśniewskiego, South Beach lub Kopenhaska. Wszystkie te diety są dietami polegającymi na wyłączeniu z jadłospisu pewnych grup produktów. Tego typu zachowania, stosowane w dłuższym okresie czasu, mogą przyczyniać się do niedoborów witamin i składników mineralnych. Dieta odchudzająca, oprócz obniżonej ilości kalorii, powinna zawierać odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych, i tego możesz spodziewać się po daniach przygotowanych przez nasz zespół.

Wyżej wspomniane diety przyczyniają się do bardzo szybkiego spadku masy ciała. Niestety nikt jednak nie mówi nic o ponownym przybieraniu na wadze, po zakończeniu danej diety. Efekt jo-jo jest nieodzownym elementem ich stosowania. Istotą w prawidłowym odchudzaniu jest stopniowy spadek masy ciała i ciągłe dostarczanie odpowiedniej ilości witamin i składników mineralnych.

Brak aktywności fizycznej ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie. To oprócz niewłaściwego żywienia najsilniejszy czynnik sprzyjający rozwojowi nadwagi i otyłości. W konsekwencji zaniechania lub maksymalnego ograniczenia pracy układu mięśniowego oprócz nadwagi i otyłości dochodzi do rozwoju takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca, cukrzyca czy miażdżyca. Aktywność fizyczna poprawia prace układu krążenia, oddechowego, zwiększa ukrwienie serca, obniża stężenie całkowitego i złego cholesterolu- frakcji LDL a podnosi stężenie dobrego cholesterolu - frakcji HDL, poprawia tolerancję glukozy, obniżą oporność insulinową tkanek, odgrywa istotną rolę w zapobieganiu osteoporozy oraz poprawia stan psychiczny - obniża napięcie nerwowe i niepokój.